"SZKIC DO SPEKTAKLU WG 
POWIEŚCI OLGI TOKARCZUK"

Premiera: 30. 06.2001.

Spektakl zrealizowany 
w WAŁBRZYSKIM OŚRODKU KULTURY

 

OBSADA:

Agata Akińcza, Kajka Cywińska, Małgorzata Drozdowska, Paulina Gdańska, Aleksandra Janusz, Magda Kajrowicz, Magda Kruczkowska, Magda Lange, Sylwia Obrzut

 

Opracowanie tekstu i reżyseria:

GRZEGORZ  STAWIAK

 

Z  NOTATEK  DO  SPEKTAKLU

2 listopada 2000

Człowiek jest tylko narzędziem służącym POZNANIU SIĘ BOGA, ale żyjemy tak, jak byśmy byli głównymi animatorami świata: cierpiąc, od nadziei do nadziei, czasami (np. w snach) przeczuwając tylko, że uczestniczymy w jakiejś grze, którą KTO INNY prowadzi rozgrywając ludzkimi ofiarami własne interesy. Bóg poznaje siebie przez losy  i doświadczenia ludzkie: Marka-Marka, Krysi z banku i Innych. Historia i Kultura Ludzkości to tylko piana na brzegach kotła w którym waży się ABSOLUT.

19 listopada 2000

Dwie psotne dziewczynki (z „E.E”?) mieszające rzeczywistość i sen, jasne i ciemne, racjonalne i irracjonalne. Obsadzić Kajkę i Magdę?

20 stycznia 2001

Siła Marty („Dom dzienny, dom nocny”) polega na tym, że odnalazła ona rytm świata. Że raczej mieszka w czasie, niż go goni i że jej zgoda z trwaniem ma w sobie coś niepojętego, hipnotycznego i nieludzkiego. Czyli, niech brzmi to poważnie, posiadła jakąś tajemnicę, "coś wie". Jest wiedźmą.
Bo wiedźma to kobieta, która wie. Nie tyle "ma wiedzę", ile "wie jak", a wiedza ta, praktyczna i praktykowana, zna ograniczenie, jakim jest zasada równowagi ogarniająca świat, w którym nic nie istnieje osobno. Swoją wiedzę niegotową, niestateczną, jak farmakon życiodajną lub śmiercionośną zawdzięcza nie szkołom, lecz naturze, która dopuściła ją do swoich tajemnic w zamian za nieprzedmiotowe, nieużytkowe traktowanie wszelkich bytów. Wiedźma to istota świadoma, że w naturze nic nie jest martwe, nieme, nieczułe. Wszystko dla niej żyje, gada, odczuwa, i dlatego nie tyle udziela ona życia, ile odpowiada na życie wszędzie przez siebie napotykane. Współistnieje.

(. . . )

 

 

Przejź do galerii zdjęć ze spektaklu

 Zdjęcia ze spektakluPowrót do Strony Głównej Recenzje spektaklu