DLACZEGO DZIECKO GOTUJE SIĘ W MAMAŁYDZE

Monodram wg powieści Aglaji Veteranyi, w wykonaniu Katarzyny Stanisz
TEATR KĄTEM

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

II Nagroda na OSATJA
w Zgorzelcu w 2005 r
.

Scenariusz: Katarzyna Stanisz, Grzegorz Stawiak
Reżyseria: GRZEGORZ STAWIAK


  Pewne Osoby mówiły realizatorom tego spektaklu: „Ta Rumunia, to już temat nieaktualny, z innej epoki”. By ć może. Po tym, jak przed kilku laty prezydent pewnego miasta – o tym mieście chętnie się mówi, że jest najbardziej europejskie z polskich miast, bo spotkać w nim można elementy aż trzech przynajmniej kultur (oczywiście tylko tych europejskich) – zapakował  wszystkich przebywających w tym mieście Rumunów w samolot i na koszt podatników wysłał  z powrotem do kraju Draculi – „tematyka rumuńska” została być może „załatwiona” i stała się nieaktualna. Przepraszamy tedy P.T. Widzów za zawracanie głowy. Zapraszamy jednak do obejrzenia historii pewnej europejskiej dziewczynki spoza Unii.

Aglaja Veteranyi urodziła się w 1962 roku w Bukareszcie, w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Ruminii rodzina uzyskała azyl w Szwajcarii, następnie prowadziła wędrowny styl życia. Dzieciństwo i wczesną młodość pisarka spędziła w hotelach i wozach cyrkowych. Pisać nauczyła się dopiero w szwajcarskiej szkole z internatem; niemiecki stał się jej językiem literackim.Po studiach aktorskich pracowała od 1982 roku jako aktorka, równolegle zajmując się twórczością pisarską. W 1999 roku nakładem niemieckiego wydawnictwa DVA ukazała się pierwsza powieść Alaji Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Powieść została bardzo dobrze przyjęta, autorka otrzymałą za nią liczne nagrody.
    3 lutego 2002 roku w Zurychu Aglaja Veteranyi popełniła samobójstwo nie doczekawszy wydania swojej drugiej książki „Regał ostatnich tchnień